Nowy trener juniorów młodszych udziela wywiadu !

Początek nowego sezonu w rozgrywkach II ligi juniorów młodszych już 2 Września . Mazur Pisz rozegra mecz wyjazdowy z Hetmanem Baranowo. Jak już dobrze wiemy nowym trenerem juniorów został Rafał Timoszuk, zastąpił on na tym stanowisku Jacka Świątkowskiego. Przedstawiamy, krótki wywiad z nowym trenerem. Zapraszamy do lektury.

1. Witam Serdecznie Pani Rafale ! Na początku naszej rozmowy chciałbym poprosić Pana o przedstawienie się piskiemu środowisku piłkarskiemu i powiedzeniu jak Pan znalazł się w Mazurze Pisz?

Jestem trenerem z licencją UEFA-B i prowadzę AKADEMIĘ PIŁKARSKĄ FOOTBALL KIDS PISZ. Propozycję poprowadzenia zespołu juniorów otrzymałem od prezesa Mazura - Zenona Gołębiewskiego.

2. Został Pan Trenerem drużyny juniorów młodszych Mazura Pisz, która w nadchodzącym sezonie zagra w II lidze wojewódzkiej, na pierwszym treningu pojawiło się 18 zawodników, to powód do dumy? Jakie wrażenie po pierwszym spotkaniu z drużyną?

Frekwencja na treningach to powód do radości, a to zasługa trenera Jacka. Wrażenia !? bardzo pozytywne, grupa jest sympatyczna i z dużym potencjałem.

3. Drużyna, którą Pan poprowadzi w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu grała w I lidze wojewódzkiej i się w niej utrzymała, jednak zarząd zdecydował się na wycofanie drużyny z I ligi. Czy zna Pan powód takiej decyzji?

Nie znam powodu takiej decyzji, nie chcę spekulować, trzeba by zapytać zarządu.

4. Przejął Pan drużynę po Jacku Świątkowskim, który z tym rocznikiem pracował od kilku lat, czy Trener Jacek przekazał wszystkie informacje i wskazówki co do drużyny i czy pomaga Panu w "aklimatyzacji z chłopakami" ?

Oczywiście jestem z trenerem Jackiem w stałym kontakcie.

5. Mieszka Pan w Piszu i oprócz zaczynającej się pracy w Mazurze prowadzi Pan Akademię Piłkarską Football Kids Pisz, która przystąpi do rozgrywek W-MZPN, w jakim roczniku i czy jest jakaś współpraca na linii APFK Pisz <---> Mazur ?

Na razie wystawiamy tylko Orlika, u mnie to 2008-2009, jeśli chodzi o współpracę to oczywiście myślę lokalnie o Mazurze ale na szczegóły jeszcze przyjdzie czas.

6. Czy ma Pan już jakieś doświadczenie w prowadzeniu drużyn młodzieżowych w naszym regionie lub w regionie innego województwa lub miasta, czy w Piszu stawia Pan pierwsze kroki?

Pracowałem ze wszystkimi grupami oprócz seniora jeśli chodzi o piłkę męską, prowadziłem również drużynę seniorska kobiet.

7. Jakie ma Pan doświadczenie jako zawodnik? Na portalu społecznościowym można znaleźć zdjęcia z barwami jednego z klubów Ekstraklasy, może to jest miejsce, w którym się Pan wychował?

Hehe tak, jestem wychowankiem Jagiellonii. Mam też przygodę z kadrą narodową.

8. Czy stawia sobie Pan jakieś cele w nadchodzącym sezonie razem z drużyną juniora młodszego? Z mojej opinii wynika, że jeśli frekwencja się utrzyma to jest to drużyna, która znów może uzyskać awans do I ligi wojewódzkiej już po rundzie jesiennej.

Oczywiście dla mnie to jest cel numer jeden, jednak realnie klub potrzebuje wsparcia i sam awans to nie tylko dobra gra ale wiele innych czynników. Ja koncentruję się na budowaniu atmosfery w drużynie i poznawaniu chłopaków.

9. Do pierwszego meczu ligowego został niespełna miesiąc czasu, na czym chce Pan się skupić podczas zajęć treningowych z Piską drużyną juniora młodszego ?

Tak jak w odpowiedzi na poprzednie pytanie oraz na pewno chciałbym zbudować jakiś swój model ustawienia podstawowego, z naciskiem na niektóre elementy techniczno-szybkościowe (szybkość reakcji, gra na 1 kontakt)

10. Jest Pan zwolennikiem gry indywidualnej czy jednak grą zespołową i dużą wymiennością podań i czego Pan oczekuje od swoich obecnych podopiecznych ? Czy po pierwszym treningu może Pan wskazać tzw. "przewodnika grupy" ?

Piłka nożna jest złożona, liczy się drużyna ale różnice robią indywidualności. I dlatego trzeba dobrze poznać zespół. Jeśli chodzi o Mazur to myślę, że postawię na grę zespołową aczkolwiek mam dwóch-trzech zawodników, na których będzie opierać się gra. Ale za wcześnie by wskazywać lidera. Mój lider to przede wszystkim osobowość, a nie umiejętności, chyba, że idzie to w parze.

11. Rywalami ligowymi Mazura będą w rundzie wiosennej: Hetman Baranowo, Znicz Biała Piska, Mamry Giżycko, Start Kruklanki, Czarni Olecko, Vęgoria Węgorzewo, Rona 03 Ełk, Mazur Wydminy, Rominta Gołdap kto według Pana powinien być najgroźniejszym rywalem?

Według mnie, czysty strzał - UKS Rona 03 Ełk ?

12. W okresie przygotowawczym jest czas na szkolenie różnych aspektów, jaki jest dla Pana główny cel treningowy?

Przyśpieszenie gry, reakcji.

13. Drużyna Juniora młodszego to najstarszy rocznik, który został zgłoszony do rozgrywek jako drużyna młodzieżowa Mazura Pisz, a więc jest to równoznaczne, że Pana podopieczni będą alternatywą i zapleczem drużyny seniorów, czy jest to w jakimś stopniu dla Pana motywacją aby z tych młodych chłopaków wyciągnąć Maxa i wprowadzić do drużyny seniorów?

Sam jestem sportowcem, kładę nacisk na dobrą zabawę z piłką ale wiadomo, że dla trenera to bardzo ważne by jego piłkarze grali w drużynach seniorskich. Ja zrobię co mogę żeby jak najdłużej cieszyła ich gra.

14. Na koniec chciałbym zapytać: Czego Panu życzyć w pierwszym sezonie pracy w Mazurze ?

Chciałbym żebyśmy przeżyli wiele radości ze zwycięstw ale też byśmy umieli konstruktywnie radzić sobie z trudnościami.

Pozdrawiam Rafał Timoszuk

Bardzo dziękuję Panu za rozmowę i poświęcony czas. Życzę powodzenia w nadchodzącym sezonie